Кольорова косметика

Побутова включає в себе групу маскуючих (гриміруючих) засобів, що служать, з одного боку, для імітації природного кольору шкіри, волосся, нігтів, а з іншого — щоб приховати ті чи інші недоліки і в той же час підкреслити достоїнства. До побутової косметики відносяться: пудри, губні помади, рум’яна, туш для вій, лаки для нігтів, кольорові пудри і креми, та інш.

Пудра буває порошкоподібна, рідка, компактна, кремоподібна, в листочках. Вона надає шкірі різні відтінки, захищає її від зовнішніх впливів, вбирає виділення, маскує деякі косметичні недоліки шкіри, тобто одночасно є декоративним і косметичним засобом.

Основні складові частини пудри: крохмаль маїсовий, окис цинку, каолін, тальк, стеорат цинку, фарби, ароматизатори. До пудри пред’являються особливі вимоги. Суміш пудри повинна бути вільною від шкідливо діючих речовин, які при тривалому застосуванні можуть викликати побічні явища. Вона повинна легко всмоктуватися, не обсипатися і довго триматися на обличчі. Колір повинен бути м’яким, стійким до потових і жирових виділень обличчя, який не темніє і не забарвлює шкіру після зняття пудри. Пудра володіє гігроскопічністю, запах її повинен бути тонким, ніжним, стійким, несильним, квітковим з відтінком запаху шкіри. Зазвичай колір пудри отримують змішуванням мінеральних і неорганічних барвників білого, жовтого, червоного, коричневого кольорів.

Губні помади виробляють двох видів: у формі паличок і олівців, але зовсім різних за складом і за призначенням. Власне «губна помада» представляє собою сплав різних жирів, восків і т.п., які у різних комбінаціях. Зазвичай ці сплави віддушують, іноді злегка забарвлюють. Вони призначаються для змазування обвітрених губ і надають хорошу дію, сприяючи швидкому загоєнню тріщин на губах.

Більш широке поширення набула інтенсивно забарвлена губна помада. Вона служить декоративним засобом і призначається для додання губам яскравого забарвлення і підкреслення їх обрис. Якщо для першої групи головним є підбір основи, то для другої — підбір фарб, прилипання, жирності і т. д. Помаду для губ виготовляють з восків (спермацету, ланоліну), жирів, жироподібних речовин і розчинних у воді фарб (лаків), барвників і віддушки. Особливу цінність для губної помади представляє масло какао. З тваринних жирів застосовується кашалотове. Він надає губній помаді маслянистість і прилипання до слизової оболонки губ. В якості фарбуючих речовин для губної помади застосовують відомі пігменти і лаки. До них пред’являються особливі вимоги. Вони повинні бути нешкідливими і володіти хорошими фарбувальними властивостями.

Рум’яна. Залежно від призначення і фізичних властивостей розрізняють рум’яна сухі, жирні, компактні і рідкі.

Рум’яна сухі представляють собою тонкодисперсну пудрову суміш мінеральних і органічних речовин в поєднанні з фарбувальними речовинами і віддушками. Рум’яна наносять на шкіру обличчя для додання його окремим ділянкам додаткового забарвлення. До їх складу входять: тальк, каолін, білила цинкові, віддушка.
Рум’яна жирні — тонкодисперсна пудрова суміш мінеральних і органічних речовин в поєднанні з фарбувальними речовинами і віддушками. Відрізняються вони від сухих тим, що у їх склад додатково введені жирові речовини. Жирні рум’яна містять наступні компоненти: спирт, церезин, масло парфумерне, тальк, сірчанокислий барій, білила титанові, віддушка.
Рум’яна компактні — тонкодисперсна пудрова суміш мінеральних і органічних речовин в поєднанні з жировими речовинами і віддушками. Компоненти: спирт, церезин, масло парфумерне, тальк, сірчанокислий барій, білила титанові, віддушка, барвники (лаки, пігмент).
Рум’яна компактні відрізняються тим, що до їх складу введені додаткові желюючі речовини. Компоненти: тальк, каолін, сірчанокислий барій, стеарат цинку, спермацет, гліцерин, віддушки, барвники.
Рідкі рум’яна — водні розчини барвників (головним чином, еоріна і родомин) з додаванням невеликої кількості гліцерину і спирту. Випускаються двох типів: номер 1 — для світлої шкіри (блондинок) і номер 2 — для темної шкіри (шатенок і брюнеток).

Грим для очей включає в себе комплекс препаратів, що складається з туші для вій, тіней і олівців для повік.

Туш для вій тверда — однорідно забарвлена ароматизована маса з жирових і воскоподібних речовин. Містить віск, стеарин, мильний порошок, парфумерне масло, віддушку, барвники.
Туш для вій рідка — однорідно забарвлена ароматизована маса з воскоподібних і жирових речовин в поєднанні з водою і спиртом. Містить: стеарин, масло касторове, ланолін, віск бджолиний, триетаноламін, дікстрін кислотний, борну кислоту, спирт етиловий, віддушку, барвники.

Тіні для повік — м’який сплав жирових речовин, барвників, ароматизаторів. Тіні наносяться легким мазком пензлика або розтушовування на повіки очей, підбираючи кольори відповідно до кольору очей, волосся, до тону обличчя, до кольору одягу.

Олівці призначені для підфарбовування повік. Іноді їх застосовують для підфарбовування брів. Компоненти: масло парфумерне, парафін, церезин, віск бджолиний, віддушки, барвники.

Грим підрозділяється на наливний — жирова суспензія фарбувальних речовин, що утворює тверду жирову консистенцію після розливу його в форму, і рідка — водно-спиртова суспензія фарбувальних речовин, що зберігається в рідкому вигляді.

Гриміруючі фарби складаються з жирової основи барвників, ароматизаторів. В якості жирових речовин застосовують парфумерне масло, медичний вазелін, парафін, церезин, ланолін, кашалотовий жир, віск. Для складу рідкого гриму застосовують гліцерин, високомолекулярні спирти, желюючі речовини. В якості барвників для створення кольору гриміруючих фарб застосовують: мінеральні кислоти, пігменти, охру, мумійо, ультрамарин, білила титанові, цинкові, органічні пігменти, лаки.